Choď na obsah Choď na menu
 


Tvorba podložky Daiza.

9. 9. 2009

       Tvorba a výroba vhodnej podložky pod kameň je podmienená určitou zručnosťou a predstavivosťou autora. Nieje to nič zložité, ale ani jednoduché. Potrebné sú k tomu rezbárske dláta a rôzne nástroje k opracovaniu dreva. Sú bežne dostupné v obchodoch. Stolársku dielňu vlastniť nemusíte. Moja prvá podložka bola veľmi jednoduchá čo sa týka tvaru a hlavne bola robená bez akýchkoľvek skúseností.

Takže ako sa to robí ? Tu je bežný postup akým vyrábam podložky pod svoje kamene. Nie je to z mojej hlavy, ale od kamarátov skúsených v tomto obore. 

OSADENIE KAMEŇA DO PODLOŽKY.

Kameň, ktorý chcem osadiť si najprv otlačím do vhodnej hmoty (plastelína, tehla na aranžovanie kvetov a pod.) aby som získal predstavu o polohe kameňa v podložke.

Obrázok

Toto je surový neočistený kameň. Je potrebné ho zbaviť nánosov a špiny. To je ale iná téma.

Obrázok

Otláčať budem do aranžérskej tehly, dá sa kúpiť v kvetinárstve.

Obrázok

Obrázok

Na kameň jemne zatlačíme tak aby sa zaboril do hmoty len toľko, koľko potrebujeme. Táto hmota má výhodu v tom , že sa nelepí na kameň a pri vyberaní sa nedeformuje ako napr.plastelína.

Obrázok

Obrázok

Otlačok je presný podľa tvaru kameňa a vidíme ako hlboko treba kameň do dreva zapustiť.

Obrázok

Obrázok

Obrys otlačku si prekreslíme fixkou na priesvitnú fóliu, aby sme ju mohli preniesť na drevenú doštičku . Prekreslíme ju pomocou kopírovacieho papiera ktorý položíme na dosku a naň dáme fóliu, obrys sa otlačí na drevo.

Obrázok

 


 

 

 

 

 

 

Potom pomocou kopírovacieho papiera otláčame kameň na doštičku a otlačené stopy uberáme dlátom tak, aby sme kameň zapustili do dreva v požadovanej hĺbke.

(je to iný kameň ako ilustrácia postupu)

Obrázok

 

Obrázok

 

 

Keď už máme kameň zapustený, je potrebné orezať obvod kameňa pílou ( ručnou, elektrickou alebo špeciálnou lupienkovou) tak aby sme dostali predbežný tvar podložky.

Je dobré nechať si rezervu po obvode-ľahšie sa hmota uberá ako pridáva.

Obrázok

Obrázok

Podložka - DAIZA , má kameň vhodne dopĺňať a pri krajinných kameňoch by mala byť  jednoduchá. Podložka musí na kameni sedieť tesne a nemali by byť medzery medzi drevom a kameňom. 

Táto podložka je veľmi jednoduchá, bez nožičiek a iných prvkov. Povrchová úprava je prevedená morením a následne napustením zmesou vosku a oleja. Kameň nie je upravený ani leštený. Celkový vzhľad kameňa, jeho farba a patina sa dosiahne až po dlhom procese YOSEKI, ale to je už ná kapitola.

Obrázok