Choď na obsah Choď na menu
 


YOSEKI - proces starnutia kameňa.

18. 11. 2011

                          Japonské slovo ,,yoseki,, vyjadruje proces , pri ktorom kameň starne a dozrieva.
Ide o zmenu povrchu ( farby) kameňa vystavenému poveternostným vplyvom. Takúto zmenu vidieť aj na sochách, kamenných stavbách či záhradných doplnkoch a podobne. Kameň ,ktorý sme našli v rieke či vykopali zo zeme má povrch zanesený rôznymi nečistotami a usadeninami.
Tieto nečistoty je potrebné odstrániť. Najlepšia je čistá voda a tvrdý ryžový kartáč. Často sa používajú aj rôzne chemikálie, ale tento spôsob môže povrch kameňa nenávratne poznačiť.
Očistený ,,čerstvý,, kameň nazývaný aj ,,ara ishi,, pôsobením počasia postupne získava patinu aká sa nedá dosiahnuť umelo. Tento proces je zdĺhavý a môže trvať aj niekoľko rokov až desaťročí. Kamene však týmto procesom získavajú svojský povrch a farbu podobne ako vydláždené chodníky vyleštené tisíckami krokov náhodných pocestných. Nazbierané kamene zvyčajne uložené na drevených doskách či policiach je vhodné prelievať vodou, ktorá ako univerzálne rozpúšťadlo pri procese yoseki zohráva dôležitú úlohu. Aj pôsobenie slnka, dažďa, snehu či  mrazu zanechá na kameni stopu. Postupne si kameň získa schopnosť udržať v sebe dlhší čas vlhkosť, čím získava zamatovo matný povrch a farbu. Záleží aj na tvrdosti či zložení kameňa.Veľmi mäkké kamene sa po určitom čase rozpadnú (tuf, pieskovec) a nie sú preto vhodné a niektré sú zas priveľmi tvrdé a nezískajú požadovanú patinu ani po dlhých rokoch.Niektoré kamene týmto procesom prechádzajú aj vo svojom prirodzenom prostredí. Je možné, že dva rovnaké materiály budú mať rozličný povrch, stačí ak jeden kameň je ukrytý v zemi a druhý , toho istého zloženia je na povrchu, poprípade v potoku a podobne.
Na nasledujúcich záberoch sú kamene fotené za mrazivého  počasia alebo po daždi...

 

Náhľad fotografií zo zložky YOSEKI